Informácie o materiáloch

Informácie o materiáloch

LTD

Drevotriesková doska pokrytá pokrytá špeciálnym papierom a zaliata melamínovou živicou (laminátom). Niekedy sa tak trochu nesprávne označuje aj drevotriesková doska pokrytá fóliou finish. Jedná se o základný moderný materiál používaný pre výrobu nábytku. Povrch je pokrytý fóliou v ľubovoľnom designe (napr. design dreva) a následne kvôli odolnosti pokrytý laminačnou vrstvou alebo lakom. Často sa u drahšieho nábytku vyrábajú z LTD korpusy skriniek a dvierka potom z masívu alebo MDF. LTD má svoje výhody i nevýhody. K výhodám patrí nízka cena a možnosť výroby v akomkoľvek farebnom designe. Nevýhodou je nízka odolnosť voči vlhkosti (nesmie stáť vo vode) a prípadne blednutí pri dlhodobom vystavení slnku. Vo vnútornom prostredí je to ale dobrý a často používaný materiál pre výrobu nábytku.

 

MDF

Z anglického Medium Density Fibreboard. Teda stredne hustá drevovláknitá doska. Na rozdiel od drevotriesky sa používa drevo rozomleté na kašu a následne zlisované pri vysokom tlaku do dosiek. Dosku je potom možné frézovať a používa sa tak často pri dvierkach, kde potrebujeme oblé tvary hrán a podobne. Povrch je potom pokrytý obyčajne PVC fóliou. Ta má vysokú odolnosť na vlhkosť a poškriabanie. Aj z tohto dôvodu sa MDF dvierka používajú často pri kuchyniach a kúpeľňovom nábytku, kde znášajú vlhkosť, aj silné záťaže pri používaní.

 

Bonell

Bonell je v podstate vylepšená tanierová pružina. Pri lepších typoch sa navyše dáva medzi pružinu a vrchnú vrstvu sedáka alebo matraca ešte kovová doska. Tá zaisťuje, že sa pružina časom nepretlačí do sedáka a nebude ju cítiť pri sadnutí si. Matrace do postelí a sedáky pri sedačkách s bonellovou pružinou sa vyznačujú vyššou tuhosťou, sú takzvane "tvrdšie", a rovnako väčšou výdržou ako obyčajné PUR matrace. Pri moderných typoch tejto pružiny sa taktiež nemusíte obávať vŕzgania alebo iných rušivých prvkov, ktorými sa vyznačovali pružinové matrace v povojnových dobách.

 

Vlnovcová pružina

Vlnovcová pružina sa používa do sedákov sedacích súprav. Jedná sa o vodorovne uloženú pružinu v podobe vlnovky, ukotvenú do konštrukcie sedačky. Niekedy sa jej tiež hovorí zig-zag pružina. Sedacie súpravy s vlnovcovou pružinou sa vyznačujú vyššou mäkkosťou a pohodlím ako bonellové pružiny pri zachovaní vyššej kvality a výdrže ako sedačky osadené iba PUR matracami. Pokiaľ je sedačka v kombinácii vlnovec + PUR pena, môžete predpokladať skutočne veľmi mäkkú sedačku, do ktorej sa ľahko zaboríte, pri kombinácii vlnovec + HR PUR je sedák stredne mäkký, v prípade kombinácie vlnovec + bonell potom skôr stredne tuhý. Sedačky vybavené kvalitnými vlnovcovými pružinami teda patria k tým kvalitatívne lepším sedačkám na trhu.

 

PUR pena

Polyuretánová pena používaná ako výplň matracov a sedačiek. Jedná sa o základný materiál používaný na trhu. PUR pena sa vyrába v rôznych triedach tuhosti označovaných ako T20, T25, T30 a podobne. Obyčajne platí, že čím vyššie číslo za T nasleduje, tým je matrac tuhší a zároveň viac vydrží. Sedacie súpravy, pri ktorých je v sedáku použité T15 alebo T20, skôr neodporúčame kupovať. Síce pravdepodobne budú veľmi lacné, ale za pár mesiacov už namiesto PUR peny ucítite pod sebou pri dosadnutí pružiny alebo konštrukciu sedačky.

 

HR PUR (studená pena)

HR PUR pena sa taktiež používa pri sedačkách a matracoch. Skratka HR je z anglického high resistible, takže sa jedná o vysoko odolnú penu. Často sa namiesto HR PUR používa označenie studená pena. Nie je to ale rozhodne preto, že by vás v matraci chladila, je to kvôli odlišnej technologickej teplote, pri ktorej sa oproti PUR pene vyrába. Oproti PUR matracom majú matrace zo studenej peny jemnejšiu štruktúru, vyššiu životnosť, sú pružnejšie, zvyčajne pocitovo tuhšie, tvarovo stálejšie s vysokou odolnosťou proti preležaniu. Vyniká taktiež svojou priedušnosťou a tým vyššou priestupnosťou vzduchu v matraci. Samozrejme, že sedačky a matrace s HR PUR penou budú trochu drahšie ako sedačky s PUR penou.

 

RE PUR (recyklovaná pena)

Z dôvodu zvýšenia nosnosti a zníženia ceny niekedy tvorí jadro PUR matracov tzv. RE pena. To sú rozomleté recyklované peny, ktoré sa spoja lepidlom a následne zlisujú do svojej podoby. RE pena je obľúbená predovšetkým pre svoju vyššiu tvrdosť a nižšiu cenu. Matrac z nej patrí k tým lacnejším v kategórii. Obvykle sa nevyrába matrac celý z RE peny, ale doska z RE sa vkladá medzi dosky z novej PUR či HR PUR peny. Tým sa matrac vystuží, zvýši sa jeho životnosť a pritom povrch matraca zostane pocitovo mäkký a pohodlný. Najčastejším problémom je jej nízka priedušnosť a prípadne lepidlo použité na výrobu, ktoré u niektorých môže vyvolávať podráždenie.

 

Viscoelastická (lenivá) pena

Viscoelastická polyuretánová pena vzniká vypeňovaním polymérov. Charakteristickým rysom tohto materiálu je tuhosť, ktorá sa mení v závislosti od teploty a tlaku tela užívateľa. Niekedy sa jej preto tiež hovorí pamäťová pena (memory foam), alebo lenivá pena (lazy foam). Tento názov vznikol z charakteristického rysu matracov, vyrobených z tejto peny, kedy pri kontakte s telesným teplom matrac z pamäťovej peny mäkne a vytvaruje sa podľa tela osoby, ktorá na matraci leží. Vďaka tomu sa tiež na matraci rovnomerne rozloží hmotnosť tela. Akonáhle zmeníte polohu, zostane na matraci krátku chvíľu "odtlačený" tvar vášho tela, ako by si vás matrac pamätal. Preto teda názov "pamäťová". Následne sa materiál pomaly vracia do pôvodného tvaru, čím je obmedzený protitlak a eliminujú sa preležaniny. Toto pomalé vrátenie sa do pôvodného tvaru dalo vzniknúť druhému ľudovému názvu "lenivá pena".

Matrac z viscoelastickej peny patrí medzi najkvalitnejšie a tiež najdrahšie. Zvyčajne nie je z tejto peny vyrobený celý matrac, ale len horná časť.

 

Silikón

Silikónová pena alebo guličky sa pri sedačkách používajú ako výplň vankúšov a opierok. Niekedy sa mylne uvádza, že je "sedačka vyplnená silikónom". Pochopiteľne, existujú aj sedačky, ktoré majú aj v sedákoch silikón. Jedná sa ale skôr o výnimku, pretože tento materiál je veľmi mäkký a drahý, takže sedačka, ktorá by skutočne bola celá takto vyplnená, bude veľmi drahá a posedenie v nej bude pripomínať vodnú posteľ. Častejšia je teda silikónová výplň v chrbtových vankúšoch a opierkach, kde tento príjemne mäkkučký materiál zaistí pohodlie užívateľa, ktorý sa zaborí do sedačky pohodlne ako do perín. Výhodou silikónu je taktiež skutočnosť, že sa veľmi málo zosadne, takže vankúše vyplnené silikónom vydržia dlho mäkké a nadýchané. Nevýhodou je, že je menej tvarovo stály, takže zvyčajne nie je možné z neho vyprofilovať hranaté alebo ostrejšie tvarované vankúše.